Otterupløbet starter om:

Rekorder mv.

Vindere 2019:

Gruppe

5 km

Tid

10 km

Tid

Mænd

Claus Mathiasen

16:57

Claus Sander

35:24

Kvinder

Julie Lungholdt

23:40

Cathrine Gro Nielsen

50:05

Drenge

Emil Madsen

20:19

Carl Hollænder Nielsen

41:12

Piger

Camilla Rexbye

27:00

Sophia Ragus

48:08

 

Børneløbet 1,6 km

Magnus Østerbye Jørgensen 10:14

 


 

Resultatlisten 2019

Løbsrekorder

Distance Navn Tid År
Mænd 5 km Jan Ikov 14.31 1993
Mænd 10 km Sonny Thelmark 30.50 2001
Kvinder 5 km Bettina Romer 16.30 1993
Kvinder 10 km Tine Pallisgaard 37.16 2012
Drenge 5 km Thomas Larsen 17.45 1994
Drenge 10 km Anders Pedersen 36.26 1998
Piger 5 km Dorthea Jørgensen 18.23 2011
Piger 10 km Dorthea Jørgensen 41:09 2010

 

Tidligere års vindere

10 km

Mænd

Kvinder

Drenge

Piger

1989

Lars Hugo Sørensen 35.10

Sally Krag 48.36

Rasmus Nielsen 44.37

 

1990

Lasse Dahl 33.32

Jane Hansen 41.11

Rasmus Nielsen 40.15

Christel Kjemtrup 60.02

1991

Henrik Lau 32.59

Sally Krag 44.37

Rasmus Nielsen 39.39

Line Jensen 54.39

1992

Per Arne Simonsen 33.36

Lone Friis 39.24

Thomas Esbensen 45.11

Trine Jensen 58.07

1993

Henning Hoffmann 34.42

Lene Andersen 44.25

? 40.22

 

1994

Henrik Lau 32.16

Mette Bang 37.36

?

 

1995

Helge Gommesen 32.17

Sonja Jensen 39.02

Nikolaj Harting 41.42

 

1996

Henrik Lau 31.22

Hjørdis Bjerrum 39.31

Nikolaj Harting 41.17

Stine Madsen 1.13.45

1997

Karsten Kjelde 31.44

Anne Jørgensen 39.36

Dan Olsen 38.18

Lisa P. Jensen 57.20

1998

Rasmus Nielsen 31.41

Liselotte Andersen 44.35

Anders Pedersen 36.26

Randi Nielsen 56.28

1999

Sonny Thelmark 31.28

Hjørdis Bjerrum 41.27

Rasmus Knudsen 43.15

Stine Nielsen 1.03.27

2000

Sonni Thelmark 30.55

Hjørdis Bjerrum 41.39

Peter Eastgate 41.39

Ann Bøtcher Nielsen 49.54

2001

Sonni Thelmark 30.50

Tina Thejls 40.45

Lasse Olsen 40.56

Mette N. Jensen 55.50

2002

Sonni Thelmark 31.17

Lene Andersen 46.49

Casper Bruun 44.20

Fie Nielsen 1.06.26

2003

Sonni Thelmark 31.45

Ingrid Titlestad 43:40

Andi Wolter 47:19

Ingen

2004

Sonni Thelmark 31.25

Line Lynbech 47.42

Christian Birkedal 45.45

Ingen

2005

Dan Olsen 31.55

Lisbeth Mathiasen 42.45

Kristian Gosvig 44.23

Ingen

2006

Henrik Christoffersen 35.46

Anne Mette Schmidt 41.27

Esben Jensen 49.08

Ingen

2007

Karsten Kjelde 34.24

Mette Graversgaard 41.17

Jakob Nielsen 1.03.04

Anne Nygaard 50.46

2008

Christian Berg 35:42

Sanne Mogensen 49:36

Jeppe Drue 45:47

Dorthea Jørgensen 47:48

2009

Søren Bentzen 35:36

Ninne Jacobsen 43:03

Kristoffer Drue Knudsen 45:31

Dorthea Jørgensen 44:14

2010 Niklas Yndgaard 36:09 Rikke Balle Larsen 41:19 Lasse Egebjerg Jørgensen 42:51 Dorthea Jørgensen 44:14

2011

Niklas Lind Yndgaard 35:40

Ea Hasselbalch Larsen 45:16

Rasmus Lærche 40:54

-

2012

Steffen Massaro 32:56

Trine Pallisgaard 37:16

Frede Steen    51:18

Sara Falk 1:17:40

2013 Steffen Massaro 32:56 Trine Pallisgaard 39:31 Nicolai Frederiksen 48:51 Dikte Bang 1:05:44
2014 Finn Kaczmarek 34:02 Emilie Sunekær 41:46 Victor Michelsen 45:51 -
2015 Brian Schmidt 33:29 Marie Raun Knudsen 40:66 Joachim Rasmussen 42:30 Mathilde Brunse Vaaben 58:58
2016 Steffen Massaro 32:35 Sidse Simonsen 39:31 Gustav Jørgensen 48:50 Laura Løvdal 56:12
2017 Claus Mathiasen 36:10 Julie Skov Nielsen 43:50 Gustav Jørgensen 44:38 Laura Løvdal 52:32
2018 Claus Mathiasen 35:57 Julie Skov Nielsen 42:17 Lucas Hansen 48:49 Ida Svarre Juul Hansen 50:16
2019 Claus Sander 35:24 Cathrine Gro Nielsen 50:05 Carl Hollænder Nielsen 41:12 Sophia Ragus 48:08

 

 

5 km

Mænd

Kvinder

Drenge

Piger

1989

Henning Hoffmann 16.42

Jane Hansen 19.53

Nicolai Klausen 18.57

Lene Jensen 27.49

1990

Henning Hoffmann 16.14

Judy K. Madsen 22.28

Dennis Pedersen 20.19

Louise Larsen 23.12

1991

Rene Carlsen 15.58

Jane Hansen 19.33

Allan Madsen 21.46

Heidi Hansen 23.23

1992

Rene Carlsen 15.20

Bettina Romer 16.52

Anders Hartvig 20.18

Tina Larsen 26.52

1993

Jan Ikov 14.31

Bettina Romer 16.30

Anders Hartvig 19.16

Sidsel Gyldenløve 26.46

1994

Ronni Hansen 15.40

Marie Elharmani 17.07

Thomas Larsen 17.45

Christina Christensen 25.37

1995

Rene Carlsen 14.43

Bettina Romer 16.44

Jesper Thomsen 19.36

Tina Jensen 27.04

1996

Sonni Thelmark 15.37

Mia Beck 20.15

Jonas Christensen 18.52

Tina Jensen 24.34

1997

Sonni Thelmark 15.17

Tina Thajls 19.35

Anders Nielsen 18.38

Tina Jensen 23.57

1998

Karsten Kjelde 15.39

Bolette Haals 19.00

Daniel Hartmann 19.00

Tina Plouborg 22.21

1999

Johnny Frost 15.23

Gitte Mogensen 22.10

Michael Gudmunsson 19.29

Christina Vang 22.50

2000

Johnny Frost 15.24

Ulla Gadeberg 18.58

Magne Teglhus Ebbesen 19.23

Bodil Have 22.11

2001

Henning Hoffmann 16.35

Bettina Romer 17.53

Sebastian Brumvig 20.08

Bodil Have 19.29

2002

Rasmus Nielsen 15.37

Heidi Petersen 26.12

Mads Pedersen 21.50

Majken Søndergaard 26.06

2003

Rasmus Nielsen 15.39

Lisbeth Rasmussen 18:45

Anders Ludvigsen 21:34

Martine Simonsen 27:46

2004

Dan Olsen 15.34

Natali Madsen 23.02

Anders Ludvigsen 18.03

Nathalie Yngaard 22.24

2005

Sonni Thelmark 15.58

Nicoline Hansen 19.32

Anders Ludvigsen 18.04

Mette Overgaard 23.10

2006

Sonni Thelmark 16.28

Natalie Madsen 22.56

Jannik Larsen 19.50

Mette Overgaard 21.43

2007

Sonni Thelmark 16.31

Ulla Fjord Hansen 20.17

Tommy Skaarup 20.45

Cecilie Madsen 22.18

2008

Claus Sørensen 16:28

Lene Andersen 21:43

Kasper Lund 20:59

Karoline Møller Jensen 22:51

2009

Claus Sørensen 16:13

Simone Glad 18:03

Victor Petersen 20:47

Mathilde Lykke Eriksen 24:15

2010

Claus Sørensen 16:37

Simone Glad 18:18

Victor Petersen 21:04

Freja Blom Thomsen 21:13

2011

Claus Sørensen 16:26

Simone Glad 17:52

Victor Petersen 20:06

Dorthea Jørgensen 18:23

2012

Claus Sørensen 16:05

Simone Glad 17:48

Anders Sørensen 18:50

Frederikke Rasmussen 25:11

2013 Claus Sørensen 16:31 Simone Glad 17:28 Sebastian Vollerup 22:12 Freja Blom Thomsen 20:34
2014 Claus Sander 16:31 Freja Blom Thomsen 19:53 Jonas Schmidt 19:23 Luna Blom Thomsen 23:41
2015 Mogens Fisker Hansen 17:32 Freja Blom Thomsen 19:38 Jonas Schmidt 18:37 Marie Louise Jørgensen 20:19
2016 Kasper Skov 15:50 Laura Valgreen 19:33 Anders Kastberg Grün 21:49 Zenia Hansen 25:43
2017 Jonas Gertsen 15:59 Sara Schou 17:55 Mikkel Led Hansen 19:31 Nellie Weber 27:14
2018 Mads Schrøder 17:21 Caroline Eckert 20:56 Frederik Kjær Ebbesen 22:14 Marie-Louise Jørgensen 20:20
2019 Claus Mathiasen 16:57 Julie Lungholdt 23:40 Emil Madsen 20:19 Camilla Rexbye 27:00

 

Børneløbet 1,6 km

 

2015 Aske Schaldemose 10:57
2016 Luca Schultz 10:11
2017 Nicoline Simonsen 10:20
2018 Anna Christensen 12:18
2019 Magnus Østerbye Jørgensen 10:14

Resultater > Rekorder mv.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev



Antal besøg: 832797 - Online: 54
WebDesign / Hosting: www.abm.dk

backtotop